Fasciālā plastika ir Irēnas Tēraudas autormetode. Metodes pamatā ir mīksto audu manuālo tehniku kopums ar mērķi uzlabot fasciālās sistēmas kustīgumu un atjaunot ķermeņa posturālo  līdzsvaru (stāju).

Fasciju sistēma ir sarežģīts saistaudu tīkls, kas caurvij visu ķermeni. Tā aptver muskuļus, cīpslas, iekšējos orgānus, asinsvadus un nervus, vienlaikus tos savienojot un nodalot. Fascija pielāgojas organisma vajadzībām, regulējot audu spriegumu un nodrošinot to vienmērīgu slīdēšanu. Tā ir būtiska struktūra, kas palīdz visām ķermeņa sistēmām darboties saskaņoti un efektīvi.

Fasciālā plastika nav masāža vai klasiskā osteopātija. Šī metode balstās uz darbu ar fasciju disfunkcijām un kompensatorām izmaiņām, palīdzot atjaunot to dabisko kustīgumu. Rezultātā uzlabojas stāja, kustības kļūst plūstošākas un brīvākas, palielinās to ātrums un koordinācija.

Metodes galvenā priekšrocība ir individuāla un sistemātiska pieeja. Tehniku izvēle un secība tiek pielāgota katra cilvēka vajadzībām, tomēr vienmēr balstās uz holistisku skatījumu uz ķermeni.

/Irēna Tērauda/

Savā klīniskajā praksē šo metodi kā papildinājumu terapijas procesā noteiktos klīniskos gadījumos izmantoju nepilnu gadu. Rezultāti objektīvi un subjektīvi vērtējot ir ļoti labi (autores minētais - stājas atjaunošana, arī vispārējās pašsajūtas uzlabošanās, kas balstās uz muskuļu disbalansa mazināšanos un līdz ar to arī vispārējā sasprindzinājuma (fiziskā, arī emocionālā) mazināšanās.

Šī metode nav "brīnumnūjiņa" veselības problēmu risināšanā, bet šī metode ļoti efektīvi papildina jau esošās ārstniecības metodes fizioterapeita praksē - mērķtiecīgu vingrojumu pielietojumu, mīksto audu tehnikas, pacienta izglītošanu t.sk par vides ergonomiku. Līdz ar to iegūtais rezultāts ir arī noturīgs, turklāt jāatzīmē arī estētiskais ieguvums.

Metode sastāv no 3 etapiem, kas secīgi, sākotnēji novērtējot pacienta veselības stāvokli un vajadzības gadījumā pielietojot citas metodes, tiek pielietotas. Ir apakšējās ekstremitātes (kājas, iegurnis), rumpja (krūšukurvis, mugura, iegurnis) un galva etaps. Katrs no tiem tiek īstenots atsevišķā vizītē ar 2 - 3 nedēļu starplaiku. Pacients tiek izglītots par sagatavošanos procesam, kā arī tiek sniegta informācija, kas jāņem vērā pēc manipulācijas.

Es uzskatu, ka šis ir viens no veidiem kā mēs varam īstenot/ atjaunot savam ķermenim piemītošo potenciālu - kā vizuālo, tā funkcionālo. Un to izdarot - ar atbildību pret sevi turpināt iesākto - regulāras, mērķtiecīgas fiziskās aktivitātes, veselību veicinošus ieradumus un rūpes par savu psihoemocionālo veselību. Starpcitu, strādājot ar ģimenes sistēmiskās terapijas pēc Berta Hellingera metodes principiem, ir gadījumi, kad tiek novērotas fiziskā ķermeņa reakcijas tajās zonās, kas disfunkcionāli reaģē arī fasciālās plastikas metodes pielietojuma laikā. Un te vietā teiciens par to, kas iekšā, tas ārā.

Paciente, 56 gadi. Fiziski aktīva - 2 - 3 x/ nedēļā vingro tiešsaistē + patstāvīgi ierakstu veidā. Darbs - mainīgs, ar statiskām slodzēm. Vidēji reizi mēnesī apmeklē fizioterapeitu profilaktiski vai akūto sūdzību risināšanai.

Foto pirms un pēc 3. procedūras. Tās veiktas ar 2 - 3 nedēļu starplaikiem.

Ievērojami mazinājusies stājas asimetrija, normalizējies audu tonuss (vizuāli novērojams mm. gluteus maximus jeb lielā sēžas muskuļa apjoma palielinājums, tas skaidrojams ar mazāku sasprindzinājumu tajā - "nav savilkts dibens un krusti". Atzīmē vispārējās pašsajūtas uzlabojumu (vairāk enerģijas, uzlabojusies miega kvalitāte).

Pacients, 46 gadi. Fiziski mazaktīvs (pirms apmēram 6 mēnešiem uzsākta mērķtiecīga fizioterapija, kas ietver arī patstāvīgi veicamus vingrojumus, ko šobrīd pacients īsteno 2 - 3 x nedēļā), darbs - piespiedu sēdus poza, ilgstoši. Dažādas hroniskas blakussaslimšanas.
Tiek turpināta mērķtiecīga fizioterapija.

Foto pirms un pēc 3. procedūras (2 reizes veikta rumpja procedūra, vēl jāveic galva). Manipulācijas veiktas vidēji reizi mēnesī (nav iespējams ievērot noteikto laika rāmi dēļ pacienta darba specifikas).

Ievērojamas stājas izmaiņas, mazinājies muskuļu disbalanss, uzlabojusies propriocepcija jeb dziļā jušana apakšējās ekstremitātēs (pacientam ir polineiropātija), vispārējā pašsajūta, līdzsvars.

FASCIĀLĀS PLASTIKAS NORISE - SVARĪGA INFORMĀCIJA !

  1. Pirms kursa uzsākšanas tiek veikta konsultācija (ja pacients jau nav uzsācis fizioterapiju manā pārraudzībā) uzklausot sūdzības (jeb ievācot anamnēzi), novērtējot kopējo veselības stāvokli un vienojoties par terapijas jeb ārstēšanas plānu.
  2. Fasciālās plastikas metode tiek pielietota 3 moduļos - apakšējās ekstremitātes, rumpis, galva. Katra no tām tiek veikta atsevišķā vizītē (ilgums vidēji no stundas līdz pusotrai atkarībā no pacienta veselības stāvokļa) ar 2 - 3 nedēļu starplaiku (bet var būt atrunāts citādāk).
  3. Pacients metodes pielietošanas laikā ir apakšveļā, tiek skartas arī pēdas. Pacients tiek informēts par skartajām zonām, metodes pielietojuma veidu. Tiek saņemta piekrišana pirms tam.
  4. Procedūra var būt sāpīga (problēmvietās), bet diskomforts ir īslaicīgs. Arī te notiek nemitīga komunikācija ar pacientu par pašsajūtu, spēju tolerēt diskomfortu.
  5. Pēc procedūras ieteicams ir uzņemt vairāk tīru, siltu ūdeni, būt daudzveidīgās pozīcijās. Iedarbība sākas 3 dienu laikā, kurās ķermenis piedzīvo pārmaiņas (vizuālas, sajūtu līmenī), ko pacients turpina novērtēt un pēc tam sniegt atgriezenisko saiti.
  6. Ja pacients vēlas pirms un pēc katras manipulācijas tiek veikta fotofiksācija rezultātu novērtēšanai.

Turpinot piedzīvot to labāko mijiedarbībā ar pacientiem un klientiem, patiesā cieņā,
fizioterapeite Ieva.

! Rakstā redzamo pacientu fotogrāfiju publicēšanai ir saņemta pacientu piekrišana.

! Miofasciālā atbrīvošana ir ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāzē iekļauta kā mīksto audu tehnika.